Treskavec to XII-wieczny monastyr w sercu Macedonii. W czasach świetności mieszkało w nim pięciuset mnichów, tworząc największy ośrodek życia monastycznego na Bałkanach.
Śladami Smaków
-
Spaghetti czy fondue? - Szwajcaria / ...
Aletschgletscher, najdłuższy lodowiec Alp liczy ponad 23 km długości. I chociaż zmniejsza się od połowy XIX wieku, wciąż niesie 27 mld ton zmieszanego ze skałami lodu.
-
Zobaczyć Matterhorn, i zrobić fotkę -...
Tylko od strony szwajcarskiej i tylko z Zermatt, Matterhorn prezentuje swą charakterystyczną sylwetkę. Strzelistej piramidy z zakrzywionym nosem. Sylwetkę, która stała się ikona Szwajcarii i przynosi krociowe zyski, jako rozpoznawalny na całym świ...
-
Obiadowy zawrót głowy - Szwajcaria/Wa...
Restauracja „Mittelallalin wykonuje obrót wokół własnej osi w ciągu godziny. Nie jest jedynym wirującym lokalem gastronomicznym w szwajcarskich Alpach, ale jedynym na świecie zainstalowanym tak wysoko.
-
Układ dżentelmenów - Szwajcaria/Gryzo...
St Moritz jest pierwszym i zapewne najbardziej snobistycznym z alpejskich kurortów. Jego wizytówką jest hotel „Badrutt’s Palace”. Parkują pod nim Rollce Royce'y, a z balkonów można śledzić rozgrywki polo na zamarzniętym Sanktmoritzersee.
-
Robić pieniądze - Niemcy / Saksonia-A...
Kolebka niemieckiej państwowości leży u stóp Harzu. Wydobywane w górach rudy zawierające cenną cynę stanowiły główne źródło dochodów skarbca, a osobiście doglądający interesu, władcy przez stulecia rezydowali w Goslar.
-
Goethe, czarownice i pstrągi - Niemcy
Sądząc po tablicach upamiętniających jego pobyty, Johann Wolfgang Goethe spędził szmat życia podróżując wszerz i wzdłuż po Niemczech oraz krajach ościennych.
-
Ratusz z cesarskiej łaski - Niemcy/Sa...
Wernigerode należy do wieńca miasteczek rozrzuconych u stóp Harzu. Ma wiele zalet, ale wszystkie jego atrakcje bije na głowę ratusz. Perła mieszczańskiej architektury.
-
Śniadanie górników - Niemcy, góry Har...
Kopalnia na Rammelsbergu koło Goslar była głównym źródłem dochodów niemieckich władców u zarania dziejów cesarstwa. Działała przez tysiąc lat. Po zamknięciu, zamieniona w zakład pokazowy, przyciąga rzesze zwiedzających i nadal przynosi zyski.
-
Wegetarianie są wśród nas
W związku z dniem wegetarian znów, jak co roku, rozgorzeją spory wokół pytania: jeść mięso czy też go nie jeść.
Najpopularniejsze wpisy
-
Czy wiemy, jaki jest współczesny smak Berlina? Jeśli nie, to od 17 do 29 października będzie możn...
-
Pierwsze dni jesieni kojarzą się nieodmiennie z kwitnącymi wrzosami. Ale czy wszystkie rośliny, ...
-
W wymagającej dla roślin przestrzeni, składającej się ze spadzistych wzgórz, dzielenie pną się ró...
-
Południowy Tyrol gdzie język niemiecki płynnie łączy się z językiem włoskim to niesamowite miejsc...
Smaki, które podbiły świat
-
Tłuściutkie, chrupiące, obrzydliwie smakowite. Trudno powiedzieć, kto dokładnie wymyślił frytki. ...
-
Choć ludzkość znała i uprawiała arbuzy już półtora tysiąca lat przed naszą erą do Europu trafiły ...