Warszawa Singera
DrukujOd 24 sierpnia do 1 września, na 10 scenach wystąpi 200 artystów, czerpiących inspirację z kultury i muzyki żydowskiej. Zaśpiewa Kayah i Transoriental Orchestra, w Kościele Wszystkich Świętych zagra Tomasz Stańko, w Teatrze Żydowskim wystąpi Krzysztof Kiljański, a na scenie plenerowej pojawi się charyzmatyczny Joshua Nelson w towarzystwie zespołu CUKUNFT.
„Pierwszy współorganizowany przez nas festiwal kultury żydowskiej nazywał się Shalom i odbywał się 20 lat temu. Wielki koncert pod batutą Yehudi Menuhina to było coś! Marzyłam, żeby powtórzyć to wydarzenie. Już tak mam, że jak coś sobie wymyślę, to muszę to zrealizować. Cel osiągnęłam w stulecie urodzin Isaaca Bashevisa Singera, dokładnie w październiku 2002 roku, kiedy na zaproszenie Fundacji Shalom przyjechał do Warszawy syn Singera – Israel Zamir. W tym roku Israel znowu nas odwiedzi. I jeszcze 200 innych artystów.” – powiedziała Gołda Tencer, Dyrektor Festiwalu Singera.
Mimo, że oficjalna data rozpoczęcia to 24 sierpnia (sobota), to już dzień wcześniej na scenie Teatru Żydowskiego zobaczyć będzie można spektakl „Między dniem a nocą. Dybuk” w reżyserii Szymona Szurmieja. Spektakl na podstawie jednego z najbardziej znanych utworów w języku jidysz („Dybuk” Szymona Ans-kiego) wystawiony będzie z okazji 90 rocznicy urodzin i 65-lecia pracy twórczej Szurmieja.
Festiwal Singera dotychczas odbywał się w rejonie Placu Grzybowskiego i ulicy Próżnej, na Muranowie, w knajpkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. W tym roku rozszerza swoje terytorium – we wtorek, 20 sierpnia i w piątek, 23 sierpnia po południu na warszawskie ulice wyjedzie specjalny festiwalowy autobus. Wypatrujcie czerwonego Double Deckera Cabrio na trasie:Pl. Grzybowski – Pl. Politechniki – Pl. Zbawiciela – Pl. Trzech Krzyży – BUW – La Playa – 11 Listopada/Skład Butelek – Pl. Bankowy – Pl. Teatralny – Zachęta – Pl. Grzybowski.
Zapraszamy na przejażdżkę i przedsmak festiwalowej zabawy szczególnie tych, którzy zamierzają dołączyć do nas po raz pierwszy. W autobusie czekają na Państwa atrakcje: bezpłatne bilety na koncerty, spektakle i warsztaty. Każdy gość będzie miał szansę wylosować wyjątkową sentencję z Talmudu, ukrytą w ciasteczkach - hamantaszach. Przepyszne hamentasze z aforyzmami będziemy rozdawać również podczas innych wydarzeń festiwalowych - zobacz przepis na hamantasze z marcepanem www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/hamantasze-z-marcepanem/.
„Wybierzcie się z nami w krótką podróż festiwalowym autobusem. – zaprasza Gołda Tencer - Muzycznie umili ją DJ G-Man, który przygotował specjalnie na tę okazję mix przedwojennej muzyki polskiej i żydowskiej. W autobusie spotkacie też innych artystów: Mateusza Grydlika, aktora i kabareciarza, Konrada Czarkowskiego, lalkarza i Michała Piróga, tancerza. Zapraszam serdecznie do mojej przedwojennej, żydowskiej Warszawy i zapewniam, że kto pozna klimat Festiwalu Singera, ten połknie bakcyla i już z nami zostanie. Festiwal to miejsce dla każdego: dzieci, dorosłych, młodych starszych, samotnych i rodzin. Zauważyłam, że ludzie, których spotkałam po raz pierwszy kilka lat temu, pojawiają się później co roku, często w powiększonym składzie, bo już z własnymi rodzinami. I to cieszy mnie najbardziej.” – dodaje artystka.
Trudno wskazać tylko jedno wydarzenie, którego nie można przegapić, kiedy do wyboru jest prawie 200. Sceptykom lub tym, którzy nadal się wahają, czy warto poznać bogactwo kulturowe Żydów, polecamy koncert mistrza trąbki Tomasza Stańki z zespołem New York Quartet. Tego znakomitego polskiego trębacza jazzowego przedstawiać nie trzeba, warto jednak wspomnieć o tym, że nieczęsto mamy okazję posłuchać go nad Wisłą. Artysta na stałe zamieszkujący w USA do Warszawy przyjechał z nowym programem, przygotowanym specjalnie na festiwal. 27 sierpnia wystąpi w Kościele Wszystkich Świętych. Wejściówki w cenie 25 zł są do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego (tel. 22 850 56 56 ) oraz na stronie www.eventim.pl. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów na koncert Tomasza Stańki zostanie przekazany na rzecz Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Matki Elżbiety Róży Czackiej, Zakładu dla Niewidomych w Laskach.
W piątek, 23 sierpnia o godz. 17:00 nieopodal Metra Centrum, na tzw. „patelnię” zapraszamy wszystkich miłośników tańca i wspólnej zabawy. Będzie okazja do nauczenia się prostych kroków żydowskich tańców w towarzystwie Dyrektor Festiwalu, Gołdy Tencer tancerzy zespołu Sunnit i koła teatralnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Fundacji Shalom.
Szczególna gratka czeka na bibliofili, zwłaszcza tych zainteresowanych książkami o tematyce żydowskiej. Każdy kto posiada choć jedną taką książkę, będzie mógł ją wymienić na inną, na stoisku „wymień się”, zorganizowanym w restauracji HerbaBerba, przy ul. Zielnej 39, od 30. sierpnia do 1. września w godz. 12:00 do ostatniego gościa.
Szczegółowy program dostępny na stronie www.festiwalsingera.pl i na www.facebook.com/FestiwalSingera. Na większość wydarzeń obowiązują bezpłatne wejściówki, których rezerwacja możliwa jest od początku sierpnia pod numerami telefonów (22) 6205585 lub (22) 6521648. Po bilety zapraszamy do kasy Teatru Żydowskiego, tel. 022 8505656 i na stronę www.eventim.pl.
Maryla Musidłowska