Tyrolskie święto kasztanów i młodego wina – Törggelen

Drukuj
zdj. materiały prasowe
Od 27 września do 25 listopada Południowy Tyrol zamienia się w światową stolicę młodego wina i pieczonych kasztanów. Wszystko to dzieje się za sprawą długiej, charakterystycznej dla tego regionu tradycji – Törggelen – wyprawiania wielkiej uczty na koniec zbiorów.

Nazwa świętaTörggelen – pochodzi od  nazwy drewnianej prasy, która znajdowała się w specjalnym pomieszczeniu, gdzie dawniej degustowano wino. Törggelen to południowotyrolska odmiana włoskiego słowa „torchio” oznaczającego prasę oraz „torchaire”, czyli wyciskać.

Törggelen jest jedną z najstarszych południowotyrolskich tradycji. Pod koniec zbiorów wszyscy lokalni producenci wina spotykali się, aby pochwalić się swoimi produktami. Jedna z legend mówi, że właściciele winnic, którzy zajmowali się także hodowlą bydła, urządzali wielką ucztę dla pasterzy wracających z wysoko położonych pastwisk. Częstowano ich pieczonymi kasztanami i młodym winem, zwanym „Nuien”. Według innej legendy uczta była nagrodą dla wszystkich sezonowych pracowników pomagających przy zbiorach.

Pieczone kasztany i młode wino są mocno wpisane w tradycję tego regionu. W czasach, kiedy brakowało pożywienia, to właśnie one ratowały mieszkańców Południowego Tyrolu od głodu.

Obchody Törggelen zaczynają się w październiku, a kończą u kresu listopada. Południowy Tyrol szczyci się wyjątkowo oryginalną tradycją kulinarną. Podczas Törggelen można spróbować wszystkich regionalnych przysmaków. Jedną ze sztandarowych potraw są pieczone kasztany, a także świeży sok ze słodkich winogron, młode wino, czy pączek – krapfen. W tym okresie warto spróbować także półmisku rzeźnika (Schlachtplatte) czy wędzonych kiełbasek (kaminwurzen), typowych dla Południowego Tyrolu.

Oprócz degustacji lokalnych specjałów, w czasie Törggelen jest organizowanych wiele lokalnych festiwali. Wydarzenia nawiązujące do samego Törggelen to na przykład tradycyjna degustacja wina na koniec zbiorów w miejscowości Girlan, czy „Almabtrieb” –  świętowanie powrotu bydła z pastwisk na koniec sezonu w Terneten.

Wszystkich chętnych zapraszamy do skorzystania z noclegów oferowanych przez farmerów zrzeszonych w związku Roter Hahn.

Roter Hahn (eng. Red Rooster) to związek ponad 1700 farm agroturystycznych położonych na terenie Włoch, w Południowym Tyrolu. Powstał on w 1999 roku i został założony przez Związek Farmerów Południowego Tyrolu. Początkowo do Roter Hahn mogły przystąpić tylko gospodarstwa oferujące turystom pobyty. Od 2003 roku Związek otworzył się również na farmy zajmujące się gastronomią oraz produkcją ekologicznej żywności wysokiej jakości. Więcej informacji, a także szczegóły dotyczące rezerwacji miejsc w farmach Roter Hahn można dokonywać na stronie internetowej związku: www.redrooster.it/en/