Ruchanki i inne pomorskie przysmaki

W Gdańsku, 26 maja 2013 r. już po raz siódmy, będzie obchodzone święto pomorskiej żywności. W uliczce Biskupa Edmunda Nowickiego, prowadzącej do Parku Oliwskiego, blisko 40 wystawców zaprezentuje bogactwo kulinarne Pomorza, Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla.

Mieszkańcy regionu i turyści mają niepowtarzalną okazję do spróbowania lokalnej żywności i specjałów z Listy Produktów Tradycyjnych Województwa Pomorskiego, na której zarejestrowano aż 136 produktów pomorskich. Bogactwo dziedzictwa kulinarnego wynika z wielokulturowości Pomorza. Smaki regionu są przekazywanym z pokolenia na pokolenie elementem kultury materialnej poszczególnych grup etnicznych żyjących w regionie Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla.Panie zrzeszone w kołach gospodyń wiejskich umożliwią przypomnienie z dzieciństwa lub poznanie smaków m.in. śledzia pomorskiego solonego, wieprzowiny w słoikach z Żuław, zylcu, czyli galaretki z nóżek oraz borówek z gruszką po pomorsku czy żurawiny po mermecku. Oprócz tego będzie można spróbować specjałów pochodzących z lokalnych gospodarstw:  pierogów, chleba, masła, twarogu i smalcu swojskiej roboty. Jarmark będzie też okazją do poznania leczniczych właściwości produktów tradycyjnych, które można przygotować samodzielnie, np. syropu z mniszka lekarskiego i soku z kwiatu czarnego bzu. Podczas jarmarku będzie można po raz pierwszy skosztować piwa pomorskiego z Pomorskiego Browaru Tradycyjnego, wpisanego w marcu 2013 r. na Listę Produktów Tradycyjnych. Pojezierze Kaszubskie to również dobre warunki glebowo-klimatyczne, sprzyjające uprawie wyjątkowo słodkich truskawek. Doceniła to Unia Europejska, nadając truskawce kaszubskiej znak żywności wysokiej jakości Chronione Oznaczenie Geograficzne. Podczas jarmarku będzie można posmakować musu truskawkowego. Nie zabraknie też słodkich smakołyków: kaszubskiego sernika z ziemniakami, ruchanek z żytniej mąki, rogalików z wiśniami, kaszubskiego kucha marchewnego, nazywanego przez Kaszubów biednym ciastem ze względu na historię i pochodzenie. Kuch przygotowywano z podstawowych i łatwo dostępnych składników w każdym gospodarstwie takich, jak marchew, mąka i woda.

Redakcja

VII Pomorskie Święto Produktu Tradycyjnego

26 maja 2013 r., niedziela, godz. 9.00-17.00

Park, okolice Katedry Oliwskiej

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego

Gdańsk-Oliwa

Program

godz. 9.00-17.00

ul. Biskupa Edmunda Nowickiego

→ promocja produktów tradycyjnych województwa pomorskiego

godz. 10.00-11.00

Katedra Oliwska

→ uroczysta msza święta w intencji osób pracujących na rzecz zachowania dziedzictwa kulinarnego województwa pomorskiego

godz. 10.00-17.00

Pałac Opatów

→ Galeria Polskiej Sztuki Nowoczesnej zaprasza do obejrzenia około 400 dzieł najwybitniejszych polskich artystów XIX i XX wieku

Spichlerz Opacki

→ Muzeum Etnograficzne zaprasza do obejrzenia wystawy kultury ludowej

godz. 13.00

Katedra Oliwska

→ msza święta z udziałem Chóru Uniwersytetu Santo Tomas UST Singers z Manili, Filipiny

godz. 14.00

Katedra Oliwska

→ koncert Chóru Uniwersytetu Santo Tomas UST Singers z Manili, Filipiny

godz. 15.00 i 16.00

Katedra Oliwska

→ koncert organowy i zwiedzanie katedry z przewodnikiem