Naukowcy! Jedzcie powoli, myślcie szybko!

Drukuj
zdj. materiały prasowe
Jeszcze tylko dwa dni można zgłaszać się do udziału w konferencji naukowej pod wszystko mówiącym tytułem "(Po)Wolne jedzenie. Slow food, weganizm i inne ruchy żywieniowe w przestrzeni społeczno-kulturowej XXI wieku".

Organizatorami konferencji są PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej. Konferencja odbędzie się w dniach 13-14 maja w Warszawie (w Kinotece i siedzibie SWPS) w ramach 10. edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL.

Ostatnie lata przynoszą szczególny renesans rozmaitych ruchów i mód kulinarnych. Ruch slow food (jako opór wobec fast food), moda na powrót do tradycji (podroby i gęsina) oraz rosnąca popularność bardziej "radykalnych" diet (jak choćby weganizm, witarianizm, czy freeganizm) mogą świadczyć o wzroście świadomości konsumentów. Ale może są tylko kolejnym nurtem popkulturowych mód? W tytule konferencji organizatorzy odwołują się do dwuznaczności polskiego wyrazu "wolny", który może być zarówno antonimem "szybkiego", jak i przymiotnikiem utworzonym od słowa "wolność". Chcą zastanowić się, na ile jedzenie (czynności związane z jego wykonywaniem i spożywaniem) może stanowić świadomy wyraz – a może nawet demonstrację – światopoglądu i tożsamości spożywającego. Czy to, co i jak jemy, może być dowodem poczucia naszej wolności i niezależności, czy może najczęściej wyraża raczej nasze zniewolenie w ramach społecznych i kulturowych norm i wartości?

Do dyskusji i prezentacji referatów zapraszamy wszystkie osoby naukowo zainteresowane jedzeniem, reprezentujące nauki humanistyczne i społeczne (kulturoznawców, antropologów, socjologów, filmoznawców, medioznawców, etc.). 

Konferencja odbędzie się w ramach 10. edycji PLANET+ DOC FILM FESTIVAL. W trakcie konferencji prócz prezentacji referatów, odbędą się także panele dyskusyjne, projekcje filmów kulinarnych w ramach festiwalowej sekcji  "Jedz lokalnie, myśl globalnie" oraz dodatkowe naukowo-kulinarne atrakcje. Zgłoszenia zawierające tytuł wystąpienia i krótki abstrakt (100-150 słów) można przesyłać na adres kino.swps@gmail.com do 10 kwietnia. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do selekcji zgłoszeń. O zakwalifikowaniu tematu powiadomimy do 20 kwietnia.

Opłata konferencyjna: 300 zł doktoranci, 400 zł pozostali pracownicy naukowi. W ramach opłaty organizatorzy zapewniają materiały konferencyjne, częściowe wyżywienie oraz wejściówki na wydarzenia towarzyszące. Przewidujemy też druk wybranych referatów w tematycznej publikacji. Noclegi uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie.

Więcej informacji już wkrótce na www.planetedocff.pl.

Redakcja