Na polskie sery do Poznania
DrukujGieno przywiezie ze sobą perełki polskiego serowarstwa. Opowie o twórcach prezentowanych serów, metodach ich wytwarzania, połączeniach z winem i potrawami. W programie m.in.: Emilgrana - Jeśli mleko może mieć postać doskonałą, to tylko jako emilgrana, czyli ser doskonale znany Włochom. Bo to ta sama rodzina co grana i parmezan. Dopracowana technologia uważna na niuanse, w wyrafinowany sposób gra temperaturą, i ponad wszystko cierpliwością. Ser produkowany jest w Polsce!
Bursztyn/Szafir/Rubin - Bursztyn, już sama nazwa tego sera brzmi wyraźnie i zarazem miękko, przyjaźnie. Zwarty w sobie, gęsty, im starszy tym kruchszy. Po odłupaniu roztacza woal aromatu z lekka słodkiego, maślanego, z nutą suszonych owoców.
Łomnicki - Na serze łomnickim to się można historii uczyć. Kozłowszczyzna to kraina na styku Litwy, Rosji i Polski. Stamtąd pochodzi protoplasta sera łomnickiego. Na tamtejsze tradycje pasterskie nałożyły się wojny napoleońskie, a Francuzi wiadomo, z umiejętności serowarskich słyną, a skoro sobie umyślili zorganizować tam centrum aprowizacyjne, to reszty można się domyślić.
Klasztorny (od Mariusza Purgała) - Nie bez przyczyny, Mariusza Purgała, twórcę klasztornych serów określają mnichem. Piękna broda to oznaka długowieczności, niebieskie oczy zdradzają niewinność i dziecięcą wręcz wrażliwość, zgrzebne płótno na grzbiecie określa upodobanie prostoty. Nic dziwnego, to filozof a jego sery są wręcz metafizyczne.
Spotkanie z serami wybranymi przez Giena Mientkiewicza odbędzie się w piątek, 16.08, o godz. 15.30 w poznańskiej restauracji Spot.
Gieno Mientkiewicz:
Odkrywca polskiego Serowarstwa – od lat jeździ po całej Polsce i wciąż wyszukuje nowe gatunki sera. Autor sformułowania „sery zagrodowe”. O serach pisze, mówi, a także uczy jak je jeść, przyrządzać i jak przy tym biesiadować. Na antenie telewizji kuchnia+ prowadzi popularny program kulinarny „Przez dziurkę od sera”. Działacz organizacji Slow Food Polska. Współorganizuje festiwal „Czas dobrego sera” w Sandomierzu. Jego ulubiony ser? Każdy kolejny, bo uwielbia poznawać nowe smaki.
Czytaj więcej o Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu. Kliknij