Kisz Misz – przez kuchnię do zrozumienia

Drukuj
zdj. shutterstock
Co roku do Polski przybywa 10 000 uchodźców, zmuszonych do opuszczenia swoich ojczyzn. Spółdzielnia Socjalna "Terra” postanowiła wykorzystać ich talenty kulinarne!

Kisz Misz to wielokulturowa kuchnia tworzona przez migrantów.Menu zawiera niedrogie dania z różnych zakątków świata, przygotowywane według oryginalnych receptur przez osoby pochodzące z tych krajów. Dzięki temu mogą oni godnie zarobić na utrzymanie, a jednocześnie mieszkańcy Warszawy mogą poznać kulturę narodów uchodźców w przystępny sposób.

Kisz Misz poza działalnością stricte gastronomiczną (obsługującą m. in. szkolenia i konferencje) ma na celu stworzenie miejsca przyjaznego i bezpiecznego, w którym migranci mogą stawiać pierwsze kroki na polskim rynku pracy, nie narażając się na mobbing, dyskryminację i rasizm. Psychologowie i trenerzy zapewniają im indywidualny mentoring i warsztaty praktyczne (dotyczące komunikacji, autoprezentacji, standardów i organizacji pracy itp.). Przedsięwzięcie tworzy również przestrzeń, w której osoby pochodzące z różnych kręgów kulturowych mogą wspólnie realizować różne działania, a to, poza bezpośrednim efektem (tworzenia potraw i zarabiania pieniędzy) przyczynia się jednocześnie do niwelowania uprzedzeń i konfliktów międzykulturowych. Kisz Misz to również swoiste laboratorium integracji, gdzie przymusowi migranci mogą realnie włączać się w życie warszawskiej społeczności, a także faktycznie zaistnieć na rynku pracy oraz odzyskiwać wiarę we własne siły i kompetencje.

Kisz Misz działa przy współpracy z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, gdzie przygotowywane są warsztaty oraz prezentacja kuchni i kultur z krajów pochodzenia uchodźców. Dopełnieniem będą dni tematyczne, wieczory narodowe,integracyjne zajęcia, warsztaty, bajki dla dzieci, wystawy, dyskusje i pokazy filmowe. W planach jest stworzenie baru serwującego dania z różnych stron świata (także w wersji mobilnego food-trucka). Służyłoby to promocji różnych kultur i równolegle prowadzonym działaniom edukacyjnym i szkoleniom. W przyszłości planowane jest stworzenie sieci podobnych barów w Polsce działających na tych samych zasadach oraz tworzenie wraz z cudzoziemcami gospodarstw rolnych, gdzie produkowana będzie żywność ekologiczna. Wielu migrantów przymusowych to rolnicy – dotąd jednak osiedlają się oni jedynie w miastach. Dla części z nich ten projekt będzie cenną alternatywą.

Celem działalności Spółdzielni Socjalnej „Terra” jest doprowadzenie możliwie wielu migrantów do usamodzielnienia się i pomoc im w podejmowaniu inicjatyw, a także dalszym planowaniu działalności gospodarczej na polskim rynku. Długofalowym celem jest pomoc w wychodzeniu z izolacji społecznej i bezdomności osób szczególnie narażonych na dyskryminacje i marginalizację, a także zmniejszanie barier międzykulturowych, budowanie relacji zrozumienia, dialogu i otwartości na różnorodność w naszym społeczeństwie oraz tworzenie wielokulturowego społeczeństwa obywatelskiego.

Kontakt do koordynatorek projektu (współpraca, zamówienia, pomysły, informacje):Joanna Fido joanna.fido@gmail.com +48 693 508 257+48 693 508 257, Maria Książak maria.ksiazak@ihif.eu +48 530999 907+48 530999 907