TOP 5 kuchni śląskiej
DrukujPierwsze miejsce - zestaw rolada (koniecznie wołowa), kluski i modro kapusta! Co do tego dania nie może być wątpliwości, jest znane jak Śląsk długi i szeroki i jego miejsce w tym rankingu jest oczywiste - mówi Barbara Salamon-Szympruch ze Śląskiej Organizacji Turystycznej.
Sprawdź nasze przepisy
|
Drugie miejsce - ajntop, praktyczne danie jednogarnkowe. Praktyczne bo zastępuje dwudaniowy obiad będąc jednocześnie zupą i drugim daniem. Pożywne jak „pełny” obiad a w przygotowaniu o wiele krótsze. Ta jarzynowa zupa z dodatkiem mięsa, czasami na „wodzie” z gotowanych wędlin powinna być tak gęsta, aby włożonej do niej na sztorc łyżka nie przewracała się.
Trzecie miejsce wodzionka , ta biedna zupa, kiedyś bardzo popularna, dziś wraca w nieco bogatszej wersji do restauracji, nawet w 4-gwiadkowych hotelach. W oryginale przyrządzana z suchego chleba, wrzątku, czosnku i soli. Na salonach z dodatkiem wędzonych żeberek, marchewki, majeranku i czego tam jeszcze fantazja szefa kuchni raczy dodać.
Czwarty – tuż poza podium – karminadel (karinadel) czyli kotlet mielony. Ale nie taki zwykły… Jest owszem z mięsa wieprzowego ale z dodatkiem śledzia! Gdy wieprzowiny nie było karminadle przyrządzano także z mięsa popularnych na Śląsku królików.
A na deser , na miejscu piątym – kopa ornontowicka, czyli placki kokosowej bezy przełożone kremem z bakaliami. Całość w bitej śmietanie.
Kto nie da rady pojawić się w najbliższą sobotę w Bielsku-Białej może spróbować samodzielnie ugotować dania kuchni śląskiej. Inspiracji można poszukać na przykład w wydanym przez Śląską Organizację Turystyczną „Zbiorze przepisów potraw regionalnych województwa śląskiego”: gosilesia.pl.
A może ktoś ze Śląska podrzuci nam swoje przepisy? Napiszcie, co u Was w domu było TOP 5 kuchni śląskiej!
Monika Węgrzyn
Dowiedz się więcej o festiwalu "Śląskie Smaki"!