Razowiec lipnicki na liście
DrukujAndrzej Wnęka, właściciel wiejskiej piekarni przy gospodarstwie ekologicznym w miejscowości Lipnica Górna (województwo małopolskie) piecze chleby w tradycyjnym piecu chlebowym, opalanym drewnem. Swoją przygodę z chlebem zaczął w 1998 roku. Podobno inspiracją była dla niego opinia matki, która twierdziła, że najlepszy chleb jest „z wiesła” czyli z łopaty, na której wkłada się go do pieca. Zapał Andrzeja podzielała jego żona Maria, która jest współautorką sukcesu lipnickiego razowca.
Dziś chleby z Lipnicy, zarówno te pszenne, jak i pszenno-żytnie mają ustaloną pozycję na rynku. Podbiły serca mieszkańców Krakowa, Katowic i Sosnowca. Podbiły też serca urzędników i zostały oficjalnie wpisane na ministerialną listę.
Przygotowanie bochenków tradycyjną metodą jest pracochłonne. Ciasto na razowiec żytni przygotowywane jest w dniu poprzedzającym wypiek, gdyż potrzebuje dużo czasu aby dojrzeć, urosnąć. Chleby są pieczone na zakwasie. Wyrobione ciasto, umieszczone w dzieżach dojrzewa w pomieszczeniu blisko pieca, potem jest porcjowane i wkładane do specjalnych koszyczków. Tam dojrzewa kolejne godziny. A potem na „wiesło” i do pieca. Tego samego dnia chleby trafiają do sklepów. Warto ich poszukać w trakcie letnich wędrówek po kraju. W zeszłym roku na Małopolskim Festiwalu Smaku razowiec lipnicki z masłem ziołowym zajął I miejsce w kategorii „produkt ekologiczny”.
mow