Manna czyli tamaryszek

Drukuj
zdj. shutterstock
„To była po prostu manna z nieba” mówimy gdy spotka nas niespodziewane a bardzo potrzebne wsparcie ze strony losu. To oczywiście skutek biblijnej opowieści o kaszy manny.

Zanim jednak przypomnimy historię biblijną przypomnijmy, że kasza manna to bardzo drobna kasza pszeniczna. Przez wieki była w naszym kraju podstawą żywienia dzieci i niemowląt. Niektórzy byli wręcz zmuszani do jedzenia kaszy manny i w wieku dorosłym, mając uraz, nie chcą jej tknąć. A tymczasem z kaszki tej można przygotować wiele intersujących potraw, które mogą być ozdobą wykwintnych przyjęć. Spróbujcie na przykład babeczek z kaszy manny. Przepis tu: http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/babeczki-z-kaszy-manny-w-jeziorze-mango-z-sosem-z-/

Kasza manna potrafi być pyszna. Jest przy tym lekkostrawna, nadaje się dla dzieci i rekonwalescentów. Nie ma jednak takich wartości odżywczych jak kasza jaglana czy gryczana. Zawiera też gluten.

A teraz wróćmy do historii a mnnie z nieba. Otóż gdy Żydzi uciekali z Egiptu i przeprawiali się przez pustynię cierpieli głód. Aby ulżyć ich doli Bóg zesłał im mannę, która pojawiała się w cudowny sposób każdego dnia o poranku. Według biblijnego opisu, była biała, drobna, słodka i trudna do przechowania, bo psuła się szybko.

Fenomen manny zaciekawił naukowców, którzy starają się znaleźć  jego naukowe wyjaśnienie. Jedni uważają, że rzekoma manna to sok krzewów tamaryszku (na zdjęciu), rosnącego na pustyni, który wydziela ta roślina pod wpływem nakłuwania liści przez pasożytujące na nich owady. Sok w pustynnym klimacie szybo twardnieje i opada na ziemie jako białe grudki. Ludy pustyni i dziś zbierają owe grudki, uważając je za wielki przysmak. Inni naukowcy uważają, że rzekoma manna to były owoce innej rośliny ochradenusa jagodowego. Jego białe owoce, gdy są dojrzałe opadają na piasek. W smaku również są słodkie.

mow