Sałata, czyli głąbiki krakowskie

Drukuj
zdj. shutterstock
Choć inna nazwa sałaty to głąbiki krakowskie, nie jest głąbem kto zjada głąbiki. To samo zdrowie i prawie zero kalorii.

Duża, mała, pofałdowana, o liściach gładkich, sztywna i miękka, zielona i czerwona, o liściach okrągłych lub podłużnych – odmian sałaty jest mnóstwo. W zasadzie nie są odmiany w sensie botanicznym. Botanicznie są tylko cztery odmiany sałaty: sałata głowiasta występująca w dwóch formach: masłowa i krucha, sałata rzymska (długolistna), sałata dębolistna i sałata łodygowa. Natomiast wszystkie te lollo rosso, masłowa czy Batawia to po prostu kultywary, czyli odmiany uprawne, nieistotne z punktu widzenia nauki, czyli botaniki. Powstają na skutek ciągłych eksperymentów krzyżowania rozmaitych odmian. I tak już od kilkuset lat, bo sałata była ceniona w już w kuchni starożytnej Persji, pięć wieków przed naszą erą. Przełomu w hodowli sałaty dokonali Rzymianie, którym jako pierwszym udało się wyhodować sałatę w główkach. Wcześniej liście zrywano z długich, wiotkich łodyg. Do Polski sałata trafiła – podobnie jak wiele innych warzyw – wraz z kucharzami królowej Bony. Być może stąd polska nazwa – głąbiki krakowskie, bo z pewnością małopolską była pierwszą krainą, która rozsmakowała się w sałacie.

Przyrządzając sałatę trzeba pamiętać, że im bardziej delikatny gatunek tym lżejszy powinniśmy dobrać do niego sos. Najbardziej popularny, pasujących do wszystkich odmian jest sos winegret. Przepis tutaj:

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/sos-winegret/

Sałatę warto jeść nie tylko dla smaku ale też ze względu na zdrowie. Po pierwsze 100 g sałaty zawiera średnio 15 kalorii. Po drugie sałata zawiera błonnik, sole mineralne, witaminy (w tym B1, B2, C i E) oraz jest najlepszym ze wszystkich warzyw źródłem kwasu foliowego.

Jest jednak jedno „ale”. Otóż sałata zawiera to wszystko bardzo krótko. Na przykład ilość kwasu foliowego spada prawie do zera po dwóch dniach od zerwania. Jak widać najlepiej byłoby mieć tuż koło domu własną grządkę z sałatą – na przykład taką, jak na zdjęciu! Jeśli jednak takiej nie mamy starajmy się kupować jak najświeższą sałatę. W miejscu przecięcia łodygi nie powinna być brązowa, tylko biała.

Aby sałata była idealnie krucha należy włożyć ja przed zjedzeniem do lodowatej wody (więcej:

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/kuchnia-porady/salata-idealnie-krucha/

Po dokładnym umyciu należy tez sałatę przed jedzenie dokładnie osuszyć. Najłatwiej za pomocą wirówki do sałaty. Wirówka do sałaty:

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/akcesoria-kuchenne/wirowka-do-salaty/

mow