„Okna”, czyli smak życia

Drukuj
zdj. materiały prasowe
W filmie Ferzana Ozpetka bohaterowie obserwują się przez tytułowe okna. A przez nie jak wiadomo widać tylko fragmenty, dzięki którym można stworzyć sobie obraz obiecujący, ale nie do końca prawdziwy.

Włoska, ciasna zabudowa sprawia, że z łatwością można obserwować życie innych. On obserwuje ją, ona - jego. On – Lorenco jest atrakcyjny, samotny, interesujący, jak tylko może być cudze życie. Ona, Giovanna – ma męża i dwójkę dzieci. Przez okna ich życie rodzinne wygląda na całkiem udane. Ale Giovanna (wyjątkowa Giovanna Mezzogiorno) nie jest szczęśliwa. Związek z Fillippo dawno przestał ją satysfakcjonować, jest kłótliwa i nieustannie narzeka. Wieczorami, kiedy pali w kuchni papierosa tękni za lepszym życiem i zerka w okna sąsiada.

Spotkają się dzięki Davide - starszemu nieznajomemu mężczyźnie z chwilową amnezją. Stanie się dla nich pretekstem do spotkań i wspólnych poszukiwań. Davide powtarza tylko imię Simone, ma na ramieniu numer z obozu koncentracyjnego i nie potrafi wrócić do domu. Jedyne miejsce, które wydaje mu się bliskie to sklep z materiałami, w którym nikt go nie zna. A przynajmniej tak twierdzi. Davide zostaje w domu Giovanny i Fillipe. Najpierw obcy jej przeszkadza, potem spędzają wspólnie wieczory w kuchni – gdzie Giovanna piecze ciasta dla pobliskiego baru.

Pieczenie ciast sprawi, że Giovanna dowie się wreszcie czegoś o nieznajomym mężczyźnie. Jego profesjonalne uwagi okażą się nie przypadkowe. Mężczyna był bowiem specjalistą od deserów. Simone to imię jego największej, straconej podczas wojny miłości. Miłości nieakceptowanej. I kiedy wreszcie odzyska utraconą tożsamość będzie uczył Giovannę odkrywania smaków i miłości do kremów, czekolady, ozdób na ciastach. Zainspirowana tymi doznaniami na chwilę uwierzy, że Lorenco jest jej przeznaczeniem. Ale to będzie tylko chwila.

Anita Zuchora

INFO

  • „Okna” (La Finastra di Fronte), reż Ferzan Ozpetek, Włochy, Wielka Brytania, Turcja, Portugalia 2003
  • Do obejrzenia: www.ipla.pl (4,90 zł)