Sezon na truskawki powoli się zaczyna. Za chwilę się rzucimy… Ale na co? Truskawka truskawce nierówna. Mamy w Polsce kilka gatunków wybitnych i kilka truskawkowych zagłębi. Dziś świętokrzyskie.
Śladami Smaków
-
Napój korsarza, pisarza i niewolników
Mojito (czyt. mohito) to dziś jeden z najbardziej popularnych alkoholowych napojów świata, oficjalny drink Międzynarodowego Stowarzyszenia Barmanów. O jego narodzinach krążą legendy.
-
Moje ulubione szparagi
Najpierw starannie je gotujemy. Woda na szparagi musi być wcześniej osolona do smaku, dodajemy do niej łyżkę masła i łyżkę cukru. Gotujemy do miękkości, czyli około 20 minut.
-
Łycha do kawusi
Podróżując po Azji czy Afryce jesteśmy przygotowani na różnice kulturowe, jednak wędrując po Europie nie spodziewamy się ich. Tym większy jest szok!
-
Miód na dowcip i inteligencję
Miodu, panie Michale! – wołał co chwila perorujący z zapałem pan Zagłoba, po czym nadstawiał kielich. Napój ten poprawiał mu humor, dodawał sił i zdecydowanie korzystnie wpływał na dowcip i elokwencję. Popijała go cała szlachta. I słusznie, bo mió...
-
Podkarpackie gołąbki
Uwielbiam gołąbki. Kiedy jechałam do Jasła na realizację kolejnych „Kuchennych Rewolucji” miałam nadzieję spróbować słynnych podkarpackich gołąbków z ziemniakami. Tymczasem na miejscu odkryłam z przerażeniem, że podkarpacka kuchnia regionalna jest...
-
Operowy deser
Chyba niewielu jest takich, którzy zapytani: z czym kojarzy im się słowo „melba”, odpowiedzą, że z operą. Pewnie zdecydowana większość wskaże lodowy deser. Tymczasem obie odpowiedzi są prawidłowe i ze sobą powiązane.
-
„El Bulli” - ukwiał z mózgiem królika...
Właściciel katalońskiej restauracji El Bulli, Ferran Adria nazywany jest Salvadorem Dali hiszpańskiej kuchni. Film dokumentalny „El Bulli” to niemal dwugodzinna wycieczka po jego zadziwiającym laboratorium smaku.
-
Sajgonki, nemy, springrolls
Czy narodziły się w kuchni wietnamskiej czy chińskiej – nie wiadomo. Zresztą w krajach tych gotuje się dość podobnie. To, że Chińczycy używają raczej sosu sojowego, a Wietnamczycy rybnego czy że w Wietnamie potrawy doprawia się chętniej świeżymi z...
Najpopularniejsze wpisy
-
Czy wiemy, jaki jest współczesny smak Berlina? Jeśli nie, to od 17 do 29 października będzie możn...
-
Pierwsze dni jesieni kojarzą się nieodmiennie z kwitnącymi wrzosami. Ale czy wszystkie rośliny, ...
-
W wymagającej dla roślin przestrzeni, składającej się ze spadzistych wzgórz, dzielenie pną się ró...
-
Południowy Tyrol gdzie język niemiecki płynnie łączy się z językiem włoskim to niesamowite miejsc...
Smaki, które podbiły świat
-
Tłuściutkie, chrupiące, obrzydliwie smakowite. Trudno powiedzieć, kto dokładnie wymyślił frytki. ...
-
Choć ludzkość znała i uprawiała arbuzy już półtora tysiąca lat przed naszą erą do Europu trafiły ...