Żywność funkcjonalna

Drukuj
zdj. shutterstock
Żywność funkcjonalna to ta, którą powinniśmy cenić ponad inne. Z polskich produktów to na przykład olej rzepakowy.

Definicja żywności funkcjonalnej (stworzona przez Functional Food Science in Europe) mówi, że:„Żywność może być uznana za funkcjonalną, jeśli udowodniono jej korzystny wpływ na jedną lub więcej funkcji organizmu ponad efekt odżywczy. Wpływ ten polega na poprawie stanu zdrowia oraz samopoczucia i/lub zmniejszania ryzyka chorób. Żywność funkcjonalna musi przypominać swoją postacią żywność konwencjonalną i wykazywać korzystne działanie na organizm w ilościach, które oczekuje się, że będą normalnie spożywane z dietą - przy czym nie są to tabletki, kapsułki ani krople, ale część składowa prawidłowej diety.”

Taka żywność może np. obniżać poziom cholesterolu, wzmacniać układ odpornościowy, przywracać równowagę mikrobiologiczną układu pokarmowego, działać przeciwzapalnie. Nazywana jest również żywnością probiotyczną  lub nutracutyczną.W Japonii badania nad żywnością funkcjonalną prowadzono już w latach '80 XX wieku. Obecnie żywność funkcjonalna produkowana jest tam na skalę przemysłową. Pierwszym produktem, który powstał na fali tych badań był hipoalergiczny ryż. W Polsce takim produktem jest olej rzepakowy. Wyhodowano specjalną odmianę rzepaku, tzw. rzepak 00, nazywany też „podwójnie ulepszonym”. Oznacza to, że z rośliny wyeliminowano niekorzystny dla zdrowia kwas erukowy natomiast podniesiono poziom  pożądanego kwasu oleinowego do takie jaki występuje w oliwie z oliwek.

W II wieku p.n.e. grecki filozof Hipokrates napisał „niech żywność będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo Twoją żywnością”. I tego się trzymajmy.

mow