Chinkali, soczyste gruzińskie pierożki

  • Czas 1 godz.
  • Trudność
  • Porcja dla
Farsz:
tłusta baranina 300 g
wieprzowina 200 g
cebule 3
bulion 3/4 szklanki
pieprz
mielone nasiona kolendry
sól i pieprz do smaku
oliwa 1 łyżka
ciasto:
mąka 500 g
letnia woda ok. 1 szklanki
sól 1 łyżeczka
mąka do podsypywania
Sakiewki z ciasta pierogowego skrywające wewnątrz mięsny farsz zatopiony w aromatycznym rosołku.

Farsz:

Baraninę i wieprzowinę drobno posiekać lub zemleć. Cebulę drobno posiekać i zeszklić na oliwie. Dodać do mięsa, przyprawić solą, pieprzem, kolendrą. Do przygotowanej masy wlać tyle bulionu ile wsiąknie w mięso, nie więcej jednak niż szklankę. Odstawić na pół godziny.

Ciasto:

Z mąki usypać stożek, zrobić w nim dziurkę tak jak w wulkanie. Wsypać sól i stopniowo dodawać wodę, wymieszać i zagnieść sprężyste, twarde ciasto jak na pierogi. Uformować ciasto w kulę, przykryć i zostawić na pół godziny. Podzielić ciasto na 3 części, z każdej uformować kulę, a następnie rozwałkować ją na placek o grubości ok. 1,5 cm. Posypać ciasto warstewką mąki i szklanką wycinać talarki ciasta. Talarki jeszcze raz obtoczyć w mące i rozwałkować je na cieniutkie placuszki.

Na każdy placuszek nałożyć łyżeczkę farszu i zebrać brzegi w harmonijkę. Skleić czubek w zgrabny czubeczek. Nadmiar ciasta z czubka odciąć nożyczkami.  Do wrzącej osolonej wody wkładać partiami Chinkali. Zamieszać delikatnie łyżką, żeby ciasto nie przykleiło się do dna garnka. Gotować pół minuty po wypłynięciu. Podawać gorące.

Chinkali najlepiej jeść ręką. Kiedy przestygną na tyle, żeby można było chwycić za czubeczek z ciasta, podnosi się poduszeczkę Chinkali do ust i delikatnie nadgryza w taki sposób, żeby móc wypić znajdujący się wewnątrz rosołek. Dopiero po wypiciu aromatycznego mięsnego bulionu należy zabrać się za farsz.

Przepis pochodzi ze strony Smaki Życia.