Cannoli siciliani

  • Czas 30 min.
  • Czas oczekiwania 20 min.
  • Trudność
  • Porcja dla
mąka 250 gram
cukier puder 30 gram
gorzkie kakao w proszku 1 łyżka
sól
cynamonu 1 łyżeczka
KAWY ROZPUSZCZALNEJ 1 łyżeczka
smalec 50 gram
małe jajko 1
ocet winny 30ml
wytrawna Marsala 30 ml
ricotta 750 gram
cukier 300 gram
starta ciemna czekolada 75 gram
kandyzowana skórka z pomarańczy
cynamon 1 łyżeczka
kawa rozpuszczalna 1 łyżeczka
Jak podają źródła przepis na te pyszne ciastka został wymyślony z okazji zbliżającego się karnawału. W przeciwieństwie jednak do polskich faworków, które w naszym kraju przygotowuje się tylko w tym okresie, cannoli stały się popularnym deserem jadanym przez cały rok – zarówno na Sycylii, jak i w wielu zakątkach świata. Te ciastka są szczególnie popularne w USA. Amerykanie włoskiego pochodzenia przez lata wypracowali wiele modyfikacji oryginalnego przepisu, między innymi zastępując ricotte mascarpone, czy kremem na bazie mleka, cukru i mąki kukurydzianej. U nas przepis na cannoli siciliani w wersji tradycyjnej.

Przed przystąpieniem do przygotowania cannoli umieścić ser ricotta na durszlaku ułożonym na misce aby odciekł i schować do lodówki.

Umieścić w misce mąkę, sól, cynamon, kawę, kakao i cukier puder. Całość wymieszać widelcem i zrobić wgłębienie w środku. Dodać smalec, jajko, a następnie ocet zmieszany z Marsalą. Płyny te należy dodawać powoli, mieszając, bo może się okazać, że nie będzie konieczne, aby dodać je do końca. Wyrabiać około 5 minut. Gotowe ciasto zawinąć w folię spożywczą i schować minimum na godzinę do lodówki (ciasto można przechowywać w lodówce do 2 dni).

Ricottę wymieszać delikatnie z cukrem pudrem, czekoladą i schować ponownie do lodówki (w misce pod przykryciem).

Ciasto rozwałkować  lub przepuścić przez maszynkę do makaronu (płat ciasta powinien mieć 1-2 mm grubości). Wyciąć okręgi o średnicy około 9 cm.  Okręgi nawinąć na metalowe obręcze o średnicy 3 cm i połączyć brzegi. Najlepiej użyć odrobiny wody, by kawałki ciasta dobrze się ze sobą skleiły, w przeciwnym wypadku rozlecą się w trakcie pieczenia.

W garnku rozgrzać olej. Smażyć cannoli (po 2-3 sztuki jednocześnie) do momentu aż uzyskają złoty kolor (najlepiej smażyć na obręczach, żeby nie straciły kształtu). Przełożyć talerz na wyłożony papierowym ręcznikiem. Kiedy cannoli wystygną, przy użyciu rękawa cukierniczego nadziewać je masa z ricotty. Przyozdobić wiórkami z czekolady i kandyzowaną skórką z pomarańczy. 

Przepis pochodzi ze strony Smaki Życia.