Alicja B. Toklas

Kucharka, dzięki której dowiedzieliśmy się co lubili jeść: pisarze Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, Ezra Pound, James Joice, Sherwood Anderson, malarze Pablo Picasso, Georges Braque, Henri Matisse oraz największa feministyczna pisarka i poetka XX w Gertruda Stein.

Alicja Babette Toklas była żoną, mężem i kochanką Gertrudy Stein. Alicja była chuda i lubiła gotować, Gertruda była gruba i lubiła jeść. Żyły ze sobą od 1907 do 1946 roku, aż do śmierci Gertrudy. W tym związku, Gertruda była gwiazdą: narcystyczną, genialną poetką, awangardową pisarką i bezkompromisową feministką. Alicja była jej muzą, redaktorką i kucharką. Zawsze w cieniu sławnej i ekstrawertycznej Gertrudy, nie pozostawiła po sobie wielkich dzieł, a tylko jedną skromną, ale za to genialną książkę kucharskich opowieści pt. Książka Kucharska Alicji B. Toklas. Tym co przyciągało do paryskiego domu Alicji i Gertrudy przy Rue de Fleurus były w takim samym stopniu błyskotliwa inteligencja Gertrudy jak dania z kuchni Alicji.

Wśród receptur Alicji, znajduje się przepis na krówki z haszyszem (haschich fudge), który sprawił, że jej nazwisko kojarzone jest dziś z żywnością z dodatkiem marihuany. Powstało nawet specjalne określenie "brownies Alicji B. Toklas", na marihuanowe ciasteczka. Brownies Alicji były istotnym elementem fabuły filmu „Kocham cię, Alicjo B. Toklas” (1968), w którym bohater grany przez Petera Sellersa zakochuje się w hippisce i doznaje rozczarowania swoim ustabilizowanym życiem. Niestety upragniona wolność zawodzi go równie mocno jak znienawidzona stabilizacja. Z przyjemności pozostają tylko ciasteczka Alicji.

Książka Kucharska Alicji B. Toklas została wydana w Polsce przez Wydawnictwo Twój Styl. Do kupienia w Internecie.

Maryla Musidłowska


Alicja B. Toklas i Gertruda Stein w słynnym salonie przy Rue de Fleurus. Zdjęcie zrobił Man Ray, który również należał do wielbicieli kulinarnego talentu Alicji.