Jak gotować jajka

Drukuj
zdj. shutterstock
To prawda, że efekt gotowania jajek zawsze jest trochę nieprzewidywalny ale mamy kilka rad, które pozwolą ograniczyć niespodzianki.

W zależności od wielkości i temperatury początkowej długość gotowania jajka na miękko, na półmiękko czy na twardo będzie różna. Ale jeśli będziemy przestrzegać reguł różnice nie będą duże. Warto pamiętać aby nie gotować jajek zbyt długo, podobno bardzo długo gotowane jajka są szkodliwe a na pewno są niesmaczne. Jajka, które zamierzamy gotować powinniśmy wyjąć z lodówki wcześniej, tak aby przed włożeniem do garnka osiągnęły temperaturę pokojową. Przed gotowaniem jajka należy umyć. Dotyczy to wszystkich jajek ale szczególnie ważne jest przy jajkach kaczych, szczególnie podatnych na salmonellozę. Te należy umyć w wodzie z dodatkiem sody. W naszej kuchni zresztą nie ma tradycji  podawania gotowanych kaczych jajek. Używa się ich raczej do wypieków. Wszystkie jajka gotujemy w dużej ilości wody i odpowiednio dużym garnku, aby nie obijały się o siebie w czasie gotowania. A teraz pytanie podstawowe – jak długo gotować?

Jajka przepiórcze wkładamy do wrzątku (nie pękają jak kurze) i gotujemy 1-2 minuty na miękko i 5 minut na twardo.

Jajka kurze w tym od zielononóżek wkładamy do zimnej wody i gotujemy 3 minuty na miękko. 4 minuty na półmiękko. Aby jajka ugotowane na twardo nie miały zielonych lub fioletowych obwódek wokół żółtka należy włożyć je do zimnej, osolonej wody, doprowadzić do wrzenia, gotować 2-3 minut i zdjąć z ognia a następnie pozostawić w wodzie do ostygnięcia.

Jajka kacze wkładamy do zimnej wody i gotujemy na twardo 12 minut od zagotowania. Następnie wkładamy do zimnej wody i studzimy.

Jajko strusia należy włożyć do zimnej wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 45 minut na miękko i godzinę na twardo.

mow