Galareta doskonała

Drukuj
zdj. StockFood/Free
Galareta mięsna czy rybna o fantazyjnym kształcie, pięknym wyglądzie, idealnej konsystencji i silnym aromacie to ozdoba każdego świątecznego stołu. Jak ją zrobić?

Niezależnie od tego czy w galarecie chcemy podać ryby czy mięsa czy też warzywa ważne jest aby sama galareta była nie tylko spoiwem dla zawartości ale sama w sobie była smaczna. Dlatego też najlepiej jest przyrządzić galaretę z domowego wywaru rybnego, drobiowego czy warzywnego.

Przepisy na wywary są tutaj:

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/wywar-z-kury/

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/wywar-rybny/

Należy też odpowiednio doprawić galaretę.  Gorący wywar wydaje się bardziej pieprzny I słony niż ten sam wywar wystudzony, nie zaszkodzi  więc odrobina przesady. Do galaret rybnych dobrze jest dodać imbir. Aby z wywaru powstała galareta trzeba go dokładnie odtłuścić. Albo na gorąco za pomocą zanurzonego na chwilę papierowego ręcznika albo na zimno, gdy łatwo jest zdjąć z wierzchu zakrzepłą warstwę tłuszczu. 

Mocny wywar z ryb i z kury ma tendencję do naturalnego zastygania w galaretę. Zwłaszcza jeśli do gotowania użyjemy kurzych łapek i rybich łbów. Niestety taka naturalna galareta, choć pyszna, nie jest zbyt trwała. Dlatego też nawet do mocnego wywaru dodajemy żelatynę, jeśli chcemy, by galareta zachowywała kształt w temperaturze pokojowej. Nie należy jednak z żelatyną przesadzać, gdyż idealna konsystencja galarety to galaretka miękka, lekko drżąca, gdy ktoś potrąci stół! W żadnym razie nie należy dążyć do galarety o konsystencji cegły! Dlatego też, jeśli sami ugotowaliśmy wywar na galaretę dodając rybie łby czy kurze łapy powinniśmy dodać  połowę przewidzianej na opakowaniu porcji żelatyny. Na początek można wypróbować proporcję 1 łyżeczka żelatyny na półtorej szklanki wywaru i zobaczyć efekt. Jeśli uznamy, że galareta jest dla nas zbyt miękka, następnym razem dodamy 1 łyżeczkę na szklankę wywaru. Nie więcej!

Jeśli planujemy wyjęcie galarety z naczynia przed podaniem można sobie ułatwić życie wykładając formę przezroczystą folią przed napełnieniem jej galaretą. Nawet jednak jeśli tego nie zrobimy, galaretkę da się łatwo wyjąć jeśli naczynie z zastygnięta galaretką zanurzymy na chwilę w gorącej wodzie a potem odwrócimy.

Przygotowując mięso, ryby czy warzywa w auszpiku układamy je ozdobienie w naczyniu w którym galaretka będzie zastygać. A potem zalewamy zimnym wywarem z żelatyną. To jest ważne, gdyż jeśli wywar będzie gorący wniknie w mięso, ryby czy warzywa, podczas gdy powinien tylko je otoczyć.

Galaretka powinna być nie tylko smaczna i miękka ale też idealnie przezroczysta. Aby to osiągnąć należy gotować wywar powoli a potem przecedzić go przez gęste sito lub gazę. Gdyby galareta zmętniała należy ją sklarować. Jak to zrobić piszemy tu:

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/kuchnia-porady/klarowanie-galarety/

Choć przygotowanie galarety jest pracochłonne i wymaga wprawy to efekt wynagradza trudy. Piękne i smaczne galarety są zawsze doceniane przez gości.

mow