Dynia nie jedno ma imię
DrukujAle nie wracajmy pamięcią do tych trudnych momentów. Cieszmy się dyniową obfitością. Co bardziej zapobiegliwi jeżdżą na dyniowe farmy i tam dokonują zakupów. Niektóre gatunki dyń można przechowywać nawet rok! Większość natomiast zupełnie nieźle zniesie 4-6 miesięcy w chłodnym miejscu. Miłośnicy dyń, którzy dysponują spiżarnią lub chłodną piwnicą mogą zrobić zakupy na cały rok. Ale nie tylko na dyniowych farmach trwa festiwal gatunków. Na bazarach i w sklepach też mamy dyniową obfitość.
I choć od przybytku ponoć głowa nie boli to czasami trudno wybrać. Odmian dyń jest mnóstwo a każda ma nieco inny smak i kolor. Wygodne w obróbce są takie dynie jak Hokkaido czy Butternut, które jemy ze skórką. Butternut dodatkowo ma bardzo małe gniazdo nasienne, więc zjadamy ją prawie całą. Obieranie dyń z gatunków o skórkach twardych jest ciężką pracą. Warto też pamiętać, że im bardziej intensywny kolor miąższu tym większa w nim zawartość beta-karotenu. Z moich doświadczeń wynika, że gotując zupę dyniową dobrze jest połączyć kilka gatunków. Smak każdej odmiany jest inny i warto eksperymentować aby odnaleźć swoją ulubioną dynię.
Oto krótki przegląd najbardziej popularnych odmian, który pozwoli zorientować się w dyniowym bogactwie.
Hokkaido
Inne nazwy: Red Kuri Squash, Japanese Squash, Orange Hokkaido Squash, Baby Red Hubbard Squash, Uchiki Kuri Squash. Mała dynia pochodząca z Japonii. Znakomita do zup i sosów. Ze względu na mały rozmiar i jadalną skórkę znakomicie nadaje się na dyniowe fondue (każda dynia to jedna porcja). Ma jadalna skórkę i piękny ciemnopomarańczowy kolor.
Dynia piżmowa, której odmianą jest Butternut, czyli dynia butelkowa
Delikatna skórka nie wymaga obierania. Malutkie gniazdo nasienne powoduje, że bardzo mało „odchodzi”. W smaku jest delikatna, orzechowa. Miąższ jest mączysty, suchy. Znakomita do pieczenia i do zupy.
Sweet Dumpling
To dynia ozdobna. Można jednak ją zjeść. Jest mała więc znakomicie nadaje się do faszerowania i na dyniowe fondue. Miąższ jest w smaku bardzo delikatny.Dobra na słono i do słodkich cias
Acorn
Gatunek popularny w Ameryce. Zielona skórka osłania wyraźne „żebra”. Miąższ bardzo słodki.
Dynia makaronowa
Po upieczeniu miąższ rozpada się na włókna przypominjące makaron – stąd jej nazwa. Znakomita do zupy, sosów a także do marynowania.
Dynia olbrzymia
Najbardziej popularna z polskich odmian. Średnica owocu może dochodzić do dwóch metrów. Miąższ jest pomarańczowy, o delikatnym smaku. Znakomita na zupę, choć dobrze dodać do niej dynię butternut aby poprawić aromat.