Święty Jacek z Pierogami

Drukuj
101_san_jacinto_(coleccion_quitena_recoleta_dominica_chile)
Skąd się wzięły w Polsce pierogi? Legenda głosi, że św. Jacek Odrowąż przywiózł je z Kijowa. Był zachwycony ich smakiem, który poznał podczas swoich podróży misyjnych w XIII wieku po Rusi, dzisiejszej Ukrainie. Stąd też wzięła się nazwa – pierogi ruskie.

W ówczesnej Europie nie znano jeszcze ziemniaków, więc pierogi, które zachwyciły Świętego Jacka musiały być z serem i kaszą. Inna wersja tej samej „pierogowej” legendy głosi, że podczas głodu po najazdach tatarskich święty miał karmić ubogich pierogami własnego wyrobu. Dlatego przylgnął do niego przydomek „św. Jacek z pierogami”. Kult św. Jacka jest rozpowszechniony na wielu kontynentach i w wielu krajach, ale tylko w Polsce jest on „św. Jackiem z Pierogami”. Św. Jacek Odrowąż, jako jedyny Polak, został uwieczniony wśród rzeźb przedstawiających 140 świętych, stojących na kolumnadzie wokół Placu św. Piotra w Rzymie, dłuta Berniniego. Uwiecznił go również na swych obrazach El Greco. Dzięki Jackowi Odrowążowi powstały klasztory dominikanów w Gdańsku (1225), w  Płocku (1234), Chełmnie (1233), Elblągu (1238), Toruniu, Rydze, Dorpacie i w Królewcu. Założył też klasztory w Kijowie oraz w Haliczu. Zmarł w Krakowie 15 sierpnia 1257. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. Dominikanów w Krakowie.

MM

Na tej stronie znajdziesz wiele innych przedstawień świętego Jacka Odrowąża http://www.dominicos.net/santos/san_jacinto_de_polonia/070_San_Jacinto_resucita_un_joven_(SD-Bologna).html

 

Przepis Magdy Gessler na ciasto  na pierogi znajdziesz tu: http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/ciasto-na-pierogi/

Przepis Magdy Gessler na pierogi z kapustą i grzybami znajdziesz tu:

http://www.smakizycia.pl/kuchnia/przepisy/pierogi-z-kapusta-i-grzybami-1019/