Cudowna poziomka anansowa

Drukuj
zdj. shutterstock
Nadchodzi szczęśliwy czas dla wszystkich, którzy lubią słodycze. Oto na naszych stołach pojawią się owoce. Pełne słodyczy a zarazem zdrowe. Rzadka to gratka!

Pierwsze zawitają na nasze talerze truskawki. Jedzmy śmiało, korzystajmy z sezonu, odłóżmy trochę na zimę!

Truskawki na zdrowie

Przyjrzyjmy się truskawce – z wyglądu przypomina nieco serduszko. Dzięki temu łatwo zapamiętać, że właśnie  dla serca jest wyjątkowo dobroczynna. Truskawki obniżają bowiem poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Od wieków medycyna ludowa przypisywała truskawkom same zalety. Dziś ich prozdrowotne działanie potwierdzają badania naukowe. Naukowcy wykazali, że truskawki pobudzają białka chroniące organizm przedchorobami serca. To cudownie pachnące owoce mogą poszczycić się długą listę zasług dla naszego zdrowia. Cukier w truskawkach to metabolizowana bez udziałuinsuliny fruktoza. W umiarkowanych ilościach mogą więc cieszyć się nimi także cukrzycy. Kolejne badania naukowe wykazały, że truskawki pomagają nam pozbywać się wolnych rodników. Mają też działanie antywirusowe. Wiadomo, że pomagają nam uporać się z wirusem Herpes powodującym półpaśca i opryszczkę. Są polecane osobom z nadwagą, gdyż pomimo słodkiego smaku mają niski indeks glikemiczny a także utrudniają wchłanianie tłuszczu. Zawarte w truskawkach pektyny pobudzają pracę jelit, a kwasy organiczne regulują trawienie i przyśpieszają przemianę materii. Są żółciopędne, więc stymulują pracę wątroby i woreczka żółciowego i  moczopędne, więc wspomagając pracę nerek, pomagają uzyskać jednocześnie spadek wagi.

Mają wszystko

Porcja 100 g truskawek zawiera 60 mg witaminy C, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie. Jest w nich też sporo witamin z grupy B, a także niewielkie ilości witaminy A i E, oraz mikroelementy: żelazo, magnez, potas, wapń i fosfor. A przy tym to tylko 28 kalorii! Mają też truskawki niski indeks glikemiczny – 40. Oczywiście najlepiej jeść je na surowo i niekoniecznie z dodatkiem bitej śmietany z cukrem! Można też truskawki mrozić  i robić z nich przetwory. Do tego celu lepiej nadają się truskawki odmian późnych. Aby nie utracić cennych wartości odżywczych truskawek, powinniśmy traktować je bardzo delikatnie. Owoce te nie znoszą moczenia i długotrwałego przechowywania. Dotyczy to zwłaszcza odmian polskich, bo „plastikowe” truskawki zagraniczne zniosą wszystko. Nie mają jednak takiego aromatu jak rodzime. Najlepiej truskawki jeść na surowo i bez dodatków - wtedy wykorzystamy wszystkie ich zdrowotne właściwości.

Poziomka anansowa

Nie ma dzikich truskawek. Człowiek wyhodował je dopiero w połowie XVII wieku ze skrzyżowania różnych odmian poziomek. Stąd ich początkowa nazwa – poziomka anansowa. Wśród niezliczonych odmian truskawek warto zwrócić uwagę na te wybitne, które są naprawdę wybitne. Polscy hodowcy mają w ich uprawie znaczące osiągnięcia.  Na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa są wpisane najlepsze odmiany.

Truskawka bielińska uprawiana na terenie gminy Bieliny trafiła na listę w 2009 roku. Nic w tym dziwnego, bo uprawa tych owoców naprawdę ma tradycję. Początki upraw truskawki bielińsiej sięgają la 50. ubiegłego wieku, dziś  tutejsze truskawkowe pola maja powierzchnię około 700 hektarów. Powstało nawet Stowarzyszenie Producentów „Truskawka Bielińska”, które zrzesza lokalnych producentów truskawek. Wyjątkowe warunki glebowe i klimatyczne powodują, że tutejsze owoce maja charakterystyczny delikatny smak, a zbiory są opóźnione o 2-3 tygodnie w stosunku do reszty kraju. Większość hodowanych w Bielinach gatunków to odmiany deserowe, dobrze znoszące transport, choć jest też Senga Sengana, znakomita na przetwory. Bliskość Świętokrzyskiego Parku Narodowego, czyste powietrze i tradycja powodują, że truskawka bielińska zasługuje na uwagę.

Truskawka kaszubska „kaszëbskô malëna” jest tradycyjnym produktem województwa pomorskiego. Jej owoce podczas dojrzewania wybarwiają się na intensywnie ciemnoczerwony kolor, wyrównany na całej powierzchni. Są lekko błyszczące i po przekrojeniu - intensywnie czerwone. Jędrne i bardzo soczyste, mają wyjątkowy aromat i zapach, który odróżnia je od truskawek uprawianych w innych regionach. Truskawki kaszubskie są znacznie słodsze od innych odmian tego owocu. Truskawki zostały sprowadzone na teren Kaszub dopiero na początku XX wieku, jednak przyjęły się doskonale – z każdym rokiem zwiększał się teren ich upraw. Na ich wyjątkowość wpływa specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, a w szczególności występujące latem dobowe wahania temperatury: chłodne noce i upalne dni. Od 1971 roku w pierwszą niedzielę lipca, z okazji truskawkowych żniw gospodarze powiatu kartuskiego organizują wielki festyn ludowy zwany „truskawkobraniem”.

Truskawka faworytka buska pochodzi z bardzo słonecznych okolic, co sprawia, że jest słodka. To odmiana tradycyjna, która dzięki swoim walorom smakowym wygrywa z nowoczesnymi, bardziej odpornymi i łatwiejszymi w uprawie gatunkami. Charakterystyczną cechą buskiej faworytki jest to, że zamrożona a potem odmrożona zachowuje piękną barwę świeżego owocu. Ma zwartą konsystencję miąższu i mocny aromat.

mow