Czy masz cukrzycę? Sprawdź!
Niestety często spotyka się pacjentów, którzy o swojej chorobie dowiadują się przez przypadek, lub wtedy gdy choroba jest w zaawansowanym stadium dając powikłania.
Cukrzyca występuje w dwóch postaciach, rozróżniamy cukrzycę typu 1 i typu 2. Ta pierwsza zagraża ludziom młodym i jest spowodowana zniszczeniem lub niewydolnością komórek trzustki. Cukrzyca typu 2 atakuje ludzi starszych na ogół otyłych i z nadciśnieniem tętniczym. Oba typy różnią się dynamiką rozwoju. Cukrzyca typu 1 rozwija się dużo szybciej i gwałtowniej niż typu 2.
Oto objawy obu typów cukrzycy. Jeśli je zauważysz skontaktuj się z lekarzem aby skierował cię na odpowiednie badania i potwierdził lub wykluczył tę chorobę.
Objawem cukrzycy typu 1 jest chroniczne zmęczenie, które zbyt często kładziemy na karb przepracowania, częste picie i częste oddawanie moczu (również w nocy). Jeśli wciąż chce nam się pić i jeść to, powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Cukrzyca typu 2 łączy się zazwyczaj z nadciśnieniem i zwiększonym apatytem na słodycze. Dokucza też świąd skóry, często mylnie interpretowany jako alergiczny. Co więcej dolegliwości psychiczne –depresyjne samopoczucie, obniżenie nastroju - też mogą być objawem cukrzycy.
Wszystkie te objawy mogą ale nie muszą świadczyć o cukrzycy. Nie warto ich jednak lekceważyć, bo cukrzyca „nie przejdzie”. Nieleczona prowadzi niestety do komplikacji. Problem dotyczy coraz większej liczby ludzi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia w 1985 roku było na świecie 30 mln diabetyków a dziś jest ich około 175 milionów.
W Polsce jest ponad 2 miliony diabetyków, którzy wiedzą, że są chorzy. Ale chorych jest z pewnością o wiele więcej.
Monika Węgrzyn