Przytulna łazienka

Drukuj
Mała łazienka wcale nie musi być przekleństwem. Odpowiednio rozplanowana, utrzymana w jasnych kontrastowych, barwach będzie spełniała wszystkie funkcje i cieszyła oko. To co najważniejsze na małej przestrzeni to funkcjonalność i wygoda! Mała łazienka – mniej do sprzątania.

Kolor. Mała łazienka musi być utrzymana w jasnych kolorach. Chyba, że chcemy żeby była klaustrofobiczną norką. Odcienie niebieskiego dodają wnętrzu powietrza, żółcie energetyzują i rozświetlają. Podobnie będą działały jasne seledynowe zielenie z świetlistymi oranżami oraz biel ze szczyptą czerni lub czerwieni.

Wejście. Drzwi w małej łazience muszą otwierać się na zewnątrz. Choć najbezpieczniej jest zastosować drzwi przesuwne. Najlepiej sprawdzają się z matowego szkła. Poza tym, że nie zabierają przestrzeni ,to jeszcze dodatkowo doświetlają wnętrze. Przydatne zwłaszcza w łazienkach bez okien.

Światło. Ideałem byłoby mieć okno w łazience. Nie tylko ze względu na światło ale też dlatego, że niweluje problem wilgoci. Jeżeli nie mamy okna zainstalujmy w sprawnym otworze wentylacyjnym wiatrak elektryczny zespolony z włącznikiem światła oraz bardzo dobre sztuczne oświetlenie.

Ogrzewanie: idealnym rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe. Ręczniki schną w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym bezproblemowo, nie ma wilgoci. Innym rozwiązaniem są wieszaki-kaloryfery. Mogą być podłączone do instalacji grzewczej lub niezależne od niej- elektryczne. Przynajmniej jeden wieszak-kaloryfer niech będzie niezależny od systemu centralnego ogrzewania, który przecież nie działa latem.

1. Zaplanujmy najważniejsze urządzenia w łazience: Jak największą umywalkę, jak najmniejszą wygodną toaletę i bidet, (przymierzmy się do nich jeszcze w sklepie, nie kupujmy tych urządzeń „na oko”), wygodną kabinę prysznicową. W małych łazienkach często nie mieszczą się standardowe kabiny. Rozwiązaniem będzie wybranie odpowiedniego brodzika i drzwi zamykających wnękę na prysznic. Nie zapominajmy o szafce, najlepiej z lustrem (nie mamy miejsca na oddzielne lustro i szafkę). Miejsce na środki czystości i zapasowe ręczniki znajdzie się pod umywalką.

2. W małych łazienkach największym problemem jest wilgoć. Dlatego musimy zainstalować w nich grzejniki-wieszaki do suszenia ręczników. Na szczęście na rynku jest ich spory wybór. Chociaż na małej przestrzeni wszędzie jest blisko, umieśćmy wieszak w miejscu najwygodniejszym. Wychodząc spod prysznica ręcznik musi być pod ręką.

3. Umywalka powinna być dość duża, ponieważ w małych mieszkaniach pełni też rolę toaletki. Kosmetyki trzymajmy w szafce z lustrem, a na umywalce tylko najpotrzebniejsze utensylia. Pojemnik na szczotki do zębów można powiesić na ścianie, podobnie jak dozownik do mydła czy preparatu do higieny intymnej nad bidetem.

Lampka oświetlająca lustro (o ile nie da się zainstalować dwóch, po obu stronach lustra) musi mieć ruchome ramie, żeby można było nadać właściwy kierunek światłu. 

4. Odległość miedzy toaletą a bidetem jest znormalizowana (nie mniej niż 20 cm), ale tak naprawdę zależy od kształtu urządzenia i rozmiarów użytkownika. To też, jest rzecz, którą warto samemu wymierzyć. Innej przestrzeni potrzebuje kobieta warząca 47 kilo, mierząca 157 wzrostu, a innej mężczyzna 188 cm, ważący 95 kilo.

Jeżeli w naszej łazience nie ma okna zastanówmy się nad przeszkleniem jednej ściany luksferami.

Maryla Musidłowska