Wielkanoc na stole

Drukuj
zdj. materiały prasowe
Aby oszczędzić sobie nerwów w ostatniej chwili, warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o wszystkich elementach, które będą nam potrzebne na wielkanocnym stole. Przede wszystkim nie możemy zapomnieć o przygotowaniu koszyczka ze święconką, który zawsze ma centralne miejsce na wielkanocnym stole. Świąteczne menu w każdym domu może się nieco różnić, ale tradycyjne symbole w koszyku pozostają zawsze podstawą niedzielnego śniadania.

Najważniejsze w święconce i na wielkanocnym stole są jajka, które symbolizują odradzające się życie. Świetnym sposobem na spędzenie czasu w gronie rodzinnym jest wspólne malowanie pisanek, które później staną się piękną ozdobą święconki. Pomogą nam w tym różnego typu barwniki czy kalkomanie. Stylową dekoracją wielkanocną są także drewniane pisanki ludowe – malowane lub rzeźbione ręcznie, dzięki czemu posiadają unikatowy charakter. Aby zyskać pewność, że ugotowane jajka podamy później we właściwy sposób, powinniśmy pamiętać o takich elementach zastawy stołowej, jak specjalne talerze oraz kieliszki do jajek. Nie tylko doskonale będą się prezentować, ale sprawią, że serwowanie jaj będzie bardzo wygodne.

Obowiązkowym elementem święconki jest także baranek. Możemy go kupić w każdym sklepie, ale bardzo prosto wykonać go także własnoręcznie – umożliwi to zwykła drewniana forma do masła. Należy ją dobrze zaimpregnować olejem jadalnym, schłodzić i wypełnić masłem. Dużym ułatwieniem jest wyłożenie foremki folią spożywczą przed umieszczeniem w niej masła. Dokładnie złożoną formę trzeba ponownie schłodzić w lodówce (przez kilka godzin) i można już ostrożnie wyciągnąć gotowego baranka. Do maślanego baranka przyda się również chorągiewka oraz wykonane z ziaren pieprzu oczy, a także uszy i ogonek z liści bukszpanu.

W koszyczku ze święconką, a więc i na wielkanocnym stole zabraknąć nie może ponadto chleba, soli, pieprzu, szynki, kiełbasy oraz chrzanu, a także czegoś słodkiego – babki i mazurka. Te ugruntowane w polskiej obrzędowości elementy sprawią, że na pewno Wielkanoc w naszym domu odbędzie się zgodnie z tradycją. Na naszych stołach najczęściej goszczą jeszcze aromatyczne pasztety mięsne, żurek z jajkiem i białą kiełbasą, sałatka jarzynowa oraz domowe wypieki – makowce czy serniki. Świąteczny koszyczek wyłożony serwetką, ozdobiony bukszpanem i baziami, pełen dekoracyjnych pisanek i apetycznych dobroci sprawi, że każdemu przypomni się Wielkanoc z lat dzieciństwa i udzieli się radosna, wiosenna atmosfera.