Pysznogłówka, czyli monarda
DrukujWłaściwości lecznicze pysznogłówki, tak samo jak popularnej jeżówki, odkryli i stosowali Indianie. Ma ona przede wszystkim działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i wykrztuśne. W Europie jako pierwszy opisał właściwości pysznogłówki, hiszpański lekarz Monardes, w którego zielniku znajdowały się głównie rośliny z Nowego Świata. Od jego nazwiska pochodzi jej łacińska nazwa – monarda.
Ponieważ zapach liści pysznogłówki przypomina nieco zapach bergamotki, jest ona często stosowana do sporządzania aromatycznych herbatek i jako dodatek poprawiający smak mieszanek ziołowych. Jeśli masz ją w swoim ogrodzie, zerwij kilka listków i wrzuć do dzbanka z herbatą.
Uprawa pysznogłówki jest bardzo łatwa i nie wymaga zbyt wiele pracy. Potrzebuje dość żyznej i wilgotnej ziemi, lubi słoneczne stanowiska, ale będzie rosła również w półcieniu i na glebie suchej. Trzeba tylko pamiętać, by w upalne dni ją podlewać, ponieważ ma bardzo płytki system korzeniowy i łatwo ją przesuszyć. Pysznogłówka sama wypuszcza rozłogi z nowymi roślinami. Możemy je łatwo rozdzielić i posadzić wiosną na nowym miejscu. Bardzo ładnie prezentuje się na tle wysokich traw, na obrzeżach oczek wodnych lub na rabacie bylinowej. Monardę bardzo lubią motyle i pszczoły, więc sadząc ją w ogrodzie będziemy mogli podziwiać przylatujące do niej owady.
Kwitnie od czerwca do września, zazwyczaj ma kwiaty czerwone lub purpurowe do fioletowych. Nadają się znakomicie na kwiat cięty ponieważ bardzo długo stoją w wazonie. Po zasuszeniu, kwiaty pysznogłówki ładnie zachowują swój kolor i mogą stanowić element suchych bukietów i potpourri.
Ula Zaborowska