Otwórz hotel dla owadów!

Drukuj
zdj. StockFood/Free
Hotelik w naszym ogrodzie przyciągnie więcej owadów i pozwoli nam skorzystać z ich różnorodnej pomocy przy uprawie i ochronie roślin.

Dawniej owady znajdowały schronienie w słomianych strzechach, szparach między cegłami, w drewnianych oknach skrzynkowych, w piwnicach i na strychach domów. Teraz o takie miejsca jest znacznie trudniej.

Coraz bardziej popularne w uprawie ogrodów stają się metody ekologiczne. Niestety wiele lat chemicznych oprysków, używania sztucznych nawozów i pestycydów, zaszkodziło także tym gatunkom owadów, których obecność w ogrodzie jest jak najbardziej pożądana. Przede wszystkim jest mniej owadów zapylających: pszczół miodnych i dzikich, trzmieli, błonkówek, a także motyli. Ma to duży wpływ na ilość i jakość owoców. Poza tym w ogrodzie potrzebujemy gatunków drapieżnych, pomagających ograniczyć liczbę szkodników. Do tej grupy należą między innymi biedronki, złotooki, chrząszcze, pluskwiaki i wiele muchówek.

Aby zachęcić owady do zamieszkania w pobliżu naszych upraw, najlepiej jest zapewnić im dobre lokum. Późnym latem i jesienią najłatwiej znajdziemy materiały potrzebne do jego wykonania. Znakomitym budulcem będą wszystkie zdrewniałe, puste w środku łodygi. Robiąc porządki na grządkach odłóżmy więc gałązki malin, forsycji, czarnego bzu, rdestu lub arcydzięgla. Poza tym przyda się trochę słomy, siana, mchu. Możemy też wykorzystać kawałki deseczek, gliniane doniczki, a w grubszych kawałkach pni ponawiercać otworki.

Wszystkie elementy domku najlepiej jest umieścić w zacisznym kącie ogrodu. Dodatkowym atutem będzie zadaszenie chroniące hotelik od deszczu i wiatru. Mniejsze domki możemy powiesić pod okapem domu lub w altanie. Ciekawie wyglądająca konstrukcja owadziej chatki może stanowić ozdobę ogrodu.

W niektórych sklepach ogrodniczych. Można również kupić gotowe domki, przeznaczone dla różnych gatunków owadów.

Ula Zaborowska