Ogród pod Księżycem

Drukuj
zdj. shutterstock
Wpływ Słońca na nasze życie jest oczywisty, ale wpływ Księżyca i gwiazd także ma swoje znaczenie.

Kiedyś, gdy prawie wszyscy byliśmy rolnikami, wiedza o prawach rządzących przyrodą wynikała przede wszystkim z obserwacji. Człowiek musiał obserwować również wpływ wędrówki Księżyca po niebie na świat roślin. Uporządkowanie tych spostrzeżeń dało nam wskazówki na każdy dzień roku. Powstały specjalne kalendarze. Nawet jeżeli nie do końca w nie wierzycie, potraktujcie księżycowy kalendarz jako pretekst do baczniejszego przyglądania się przyrodzie wokół nas i niebu. Na pewno zobaczycie wiele ciekawych i pięknych zjawisk. Tak, jak w dzień można obserwować chmury i bawić się w przepowiadanie pogody, tak nocą warto obserwować wędrówki ciał niebieskich.

Początkiem dzisiejszego kalendarza lunarnego były tablice sporządzane przez rolników w XIX w. Porównywali w nich, wyniki swoich upraw z datami wstępowania Księżyca w daną konstelację gwiazd. Tak zorientowano się, że są okresy szczególnie sprzyjające ukorzenianiu się, kwitnieniu lub owocowaniu roślin.

Do stosowania na co dzień można kupić gotowy kalendarz księżycowy. Znajdziemy w nim, przy każdym dniu symbol liścia , owocu lub korzenia. Jest to wskazówka jakimi czynnościami zająć się w danym czasie, by uzyskać najlepsze efekty. Pamiętajmy jednak, że to tylko jeden z wielu elementów ważnych przy pracach w ogrodzie. Jeżeli korzystny dla siewu dzień jest mroźny lub w dobry czas na zbiory pada deszcz - kierujmy się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Ula Zaborowska