Myśli o stole
DrukujDzisiejszy stół jest centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Przy nim spotykamy się, żeby zejść posiłki, porozmawiać o codziennych sprawach, przyjąć gości. Często stół jadalniany jest też ulubionym miejscem do odrabiania lekcji i do pracy. Można śmiało powiedzieć, że nie ma udanego życia rodzinnego bez dużego, wygodnego stołu!
Choćby nie wiem jak piękny był salon i tak wszyscy goście chcą siedzieć w kuchni. Kuchnia urządzona w stylu rustykalnym będzie zawsze sercem domu. Stół nie musi stać na środku pomieszczenia. Ustawiony wzdłuż ściany, w przejściu miedzy kuchnia a tarasem, będzie łączył dom z ogrodem. Latem można go wystawić na zewnątrz. Ława pod ścianą zajmie mniej miejsca niż krzesła, a zmieści więcej osób.
Jeśli miejsce jadalne nie znajduje się w kuchni, powinno mieć szafkę z naczyniami, sztućcami i bielizną stołową w pobliżu stołu. Widok ładnych naczyń podnosi estetykę pomieszczenia, więc dobrze kiedy kredensik ma przeszklone drzwiczki. Wygodne, tapicerowane krzesła, zachęcające do długiego przesiadywania przy stole, powinny mieć łatwo zdejmowane pokrowce z materiału, który można prać w pralce. Stół na jednej nodze jest bardzo wygodny, bo nie zaczepia się krzesłami o nogi. Przed kupnem trzeba sprawdzić jego stabilność.
Najwygodniejsze są stoły, które mają poprzeczkę na, której można oprzeć stopy. Kto nie wierzy niech wypróbuje to siadając przy różnych stołach w sklepie meblowym. Stabilny długi, wygodny stół będzie ulubionym miejscem spotkań domowników. Każdy znajdzie przy nim swoje miejsce.
Stół jadalniany wymaga miejscowego oświetlenia. Lampa wisząca nad stołem musi dobrze oświetlać jego powierzchnię, nie oślepiać i zwisać na takiej wysokości, aby siedzący naprzeciw siebie dobrze się widzieli (ok. 60 cm). Przy długim stole trzeba powiesić dwie lampy, najlepiej z regulowana wysokością.
Jadalnie w nowoczesnych salonach mają bardziej oficjalny charakter. Stół ze szklanym blatem nie zachęca do przesiadywania przy nim, dzięki czemu pokój dzienny wolny jest od widoku pozostawionych zabawek, książek, zeszytów i kubeczków czekających na zmiłowanie. Szklane blaty świetnie nadają się do eksponowania pięknych przedmiotów.
1. O rozmiarach stołu decyduje miejsce jakie zajmuje osoba siedząca przy stole oraz naczynia potrzebne do posiłku. Jedna osoba potrzebuje blat stołu o szerokości 60 cm i głębokości 30 cm. Mnożąc przez liczbę osób otrzymamy długość stołu.
2. Jeżeli duży stół potrzebny jest nam tylko przy okazji świąt, warto zdecydować się na stół rozkładany. Rozmiar stołu złożonego powinien być taki, żeby codziennie zbierający się przy nim domownicy mogli wygodnie zasiąść obok siebie.
3. Wysokość stołu jadalnego wynosi 72-74 cm, krzesła 44-46 cm. Przed kupnem koniecznie wypróbujmy stół i krzesła. Zwróćmy uwagę na to czy uda wygodnie mieszczą się pod blatem i czy nogi stołu nie przeszkadzają w siadaniu.
4. Stół jadalniany powinien być wykonany z trwałego, łatwego do czyszczenia materiału odpornego na uszkodzenia. Najpiękniejsze ale też najdroższe są stoły z litego drewna. Szklane i marmurowe stoły są bardzo eleganckie, ale zimne. Widoczne są też na nich plamy i łatwo je zarysować.
5. Nie zapominajmy o miejscu dla dzieci. Najlepiej, kiedy dziecko od najmłodszych lat ma swoje miejsce przy stole rodzinnym. Aby nauczyło się ładnie jeść, musi widzieć jak robią to inni. Żeby mogło wygodnie siedzieć i sięgać blatu potrzebuje specjalnego podwyższanego krzesełka.
Maryla Musidłowska