Kraszanki ekologiczne
DrukujObowiązkowym elementem wielkanocnego stołu są pisanki i kraszanki – jajka barwione na różne kolory, ozdabiane malowanymi lub wydrapanymi wzorami, oklejane włóczką lub malowane woskiem. Technik zdobienia jajecznej skorupki, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych jest bardzo wiele. Ciekawym sposobem jest także barwienie jaj w naturalnych wywarach i sokach. Uzyskuje się w ten sposób piękne barwy, a jajka tak ozdobione nadają się do jedzenia.
Przed barwieniem dobrze jest jaja dokładnie umyć, aby odtłuścić skorupkę. Do barwienia na jasne, pastelowe barwy wybierajmy jajka o jak najjaśniejszej i białej skorupce. Oczywiście kupujmy tylko jaja wiejskie, od kur z wolnego wybiegu.
Najbardziej popularne jest gotowanie jaj w wywarze z żółtych łusek cebuli. Uzyskujemy w ten sposób różne odcienie rudawych brązów w zależności od ilości użytej cebuli i czasu jaki jajka spędzą w wywarze. Równie łatwo jest ufarbować jajka w wywarze z czerwonej kapusty. Uzyskamy piękne odcienie błękitu. Wystarczy pół główki posiekanej kapusty gotować przez 20 minut w lekko osolonej wodzie, kapustę użyć do sałatki, a w wywarze namoczyć na kilka godzin ugotowane na twardo jaja.
Kolor żółty możemy uzyskać dodając do wody kilka łyżek kurkumy, pomarańczową barwę nada skorupkom sok z marchewki. Jeśli będziemy moczyć jajka przez godzinę w soku wyciśniętym z buraka uzyskamy kolor różowy, a jeśli pozostawimy je w soku na całą noc – nabiorą intensywnej barwy czerwonego wina.
Dla uzyskania intensywnego, ciemnego brązu trzeba ugotować jajka w naparze z kory dębu (do kupienia w aptece). Natomiast barwienie na zielono jest możliwe w soku z młodej trawy owsianej, w soku z pokrzywy lub w naparze z kwiatów bratka. Możliwości jest oczywiście jeszcze więcej, zachęcam do rozpoczęcia eksperymentów.
Jeśli chcemy uzyskać kraszanki z połyskiem, należy skorupkę natrzeć odrobiną oliwy. Można też wydrapać na nich wzory igłą lub namalować dodatkowe wzory innym sokiem lub wywarem. Wtedy z kraszanek zrobimy pisanki.
Ula Zaborowska