Hiacynty w wazonie
DrukujHiacynty to jedne z najpiękniejszych kwiatów cebulowych. Mają właściwie same zalety. Bardzo długo kwitną, mają piękne kolory i wspaniały zapach. W dodatku można je kupić przez większą część roku, bo łatwo dają się pędzić. Hodowcy stworzyli odmiany zimowe i jesienne, choć w naturze i w ogrodzie, hiacynty kwitną w kwietniu i maju.
Dzięki temu, że cebulki hiacyntów są dość duże, kwiatki będą obficie kwitły nawet gdy są tylko minimalnie podlewane lub mają bardzo mało ziemi w doniczkach. Daje to szczególnie duże możliwości florystom, pozwala umieszczać te kwiaty w przeróżnych naczyniach i kompozycjach.
Od kilku lat możemy kupić kwiaty hiacynta bez cebul, przeznaczone do wstawienia do wody. Zazwyczaj są to specjalne odmiany hodowane na kwiat cięty. Mają dość długą łodygę ułatwiającą wstawienie kwiatów do wody. Są także potraktowane specjalną mieszanką chemii i hormonów, dzięki której wolniej się rozwijają.
Jeśli dobrze się przyjrzymy końcówkom ich łodyg, zobaczymy, że jest tam pozostawiony mały fragment cebuli, taka piętka. Jeśli chcemy, by kwiaty długo stały w wazonie - nie obcinajmy jej. Przez nią hiacynty najlepiej pobierają wodę.
Tak jak większość wiosennych kwiatów, hiacynty lubią bardzo zimną wodę w wazonie, można do niej nawet wrzucić kostki lodu. Ponieważ w naczyniu zanurzone są także liście hiacyntów, należy często zmieniać wodę, by zapobiec ich gniciu.
Wazon ustawmy w możliwie najchłodniejszym miejscu, z daleka od źródeł ciepła. To także przedłuży życie ciętym hiacyntom.
Osoby wrażliwe nie powinny ozdabiać hiacyntami sypialni, ponieważ ich zapach jest tak intensywny, że może wywołać ból głowy.
Najczęściej sprzedawane są hiacynty niebieskie, różowe i białe, ale są także łososiowe, fioletowe, czerwone i żółte
Ula Zaborowska